Spresnite svoju fakturáciu a uvádzajte na faktúrach generovaných zo šablón aj časové obdobie, ku ktorému spadá. Od novej verzie aplikácie mPOHODA 9.0 stačí v šablóne nadefinovať všeobecnú formuláciu a mPOHODA ju pri vystavení faktúry automaticky premení na konkrétny časových údaj.
Časové premenné sa určite budú hodiť každému, kto opakovane predáva rovnaké produkty alebo často fakturuje rovnakým odberateľom a potrebuje faktúry presnejšie identifikovať. Po novom k tomu využijete sadu preddefinovaných zástupných znakov v šablónach, vďaka ktorým si celý obchodný prípad pripravíte dopredu, takže sa tým už nemusíte neskôr zdržovať. Jedným kliknutím mPOHODA prenesie údaje zo šablóny do vydanej faktúry a zástupné znaky premení v konkrétny dátum, resp. obdobie.
mPOHODA ponúka hneď niekoľko možností, kde môžete premennú v šablóne zapísať:
- text na šablóne
- pole Dátum zd. plnenia
- názov textové položky
- poznámka položky
- externá poznámka pre odberateľa
- interná poznámka na faktúre pre Vás
|
|
Zjednodušte si zápis premenných vďaka zoznamu vzorových premenných. Ako na to?
V nástrojovej lište na detaile šablóny kliknite na ikonu , pričom zobrazíte panel so zoznamom vrátane návodu. Pomocou ikony , ktorú najdete pred každým vzorom premennej, skopírujete vybranú premennú do schránky a vložíte ju na požadované miesto v šablóne skratkou Ctrl+V. Premennú potom môžete v texte ešte volitelne upraviť.
Alebo sa rovno pozrite na nasledujúci videonávod, kde vám náš lektor Vojto celý postup zápisu premenné názorne ukáže.
|
|
|
Premenná sa môže skladať až z 3 častí:
Pravidlá zápisu premenných:
- celú premennú zapisujte do zložených zátvoriek { } pomocou zástupných znakov
- jednotlivé časti premenné oddeľujte bodkočiarkou, v rámci časti "nastavenie pohybu (konkrétného údaju)" zástupné znaky oddeľujte čiarkou
- žiadna z časti premennej nie je povinná, takže ju môžete ľubovoľne kombinovať ?Aspoň jednu časť musí premenná obsahovať vždy.
- v premennej nepoužívajte medzery okrem časti "nastavenia formátu výsledného údaju" (tzn. medzeru neuvádzajte za bodkočiarky, čiarky ani znaky "+" a "-")
Počiatočná hodnota pre odvodenie
Táto časť premennej obsahuje dátum, z ktorého výsledný časový údaj odvodíme. Môžete si vybrať jedno z troch údajov bežne uvádzaných na faktúrach: ?Iba údaj v poli Dátum daňovej povinnosti sa vždy odvodzuje z dátumu vystavenia faktúry, a preto je v ňom nastavený ako predvolená premenná {DátumVystavenia}. Do premennej ale môžete volitelne doplniť časť "nastavenie posunu (konkrétneho údaju)".
- dátum vystavenia – premenná {DatumVystavenia}
- dátum splatnosti – premenná {DatumSplatnosti}
- dátum daňovej povinnosti – premenná {DatumDanPovinnosti}
Nastavenie posunu (konkrétneho údaju)
Pomocou ďalšej časti premenné môžete na šablóne faktúry preddefinovať:
a) určitý posun v čase
Výsledný dátum mPOHODA dopočíta na základe stanoveného počtu dní "d", mesiacov "m",štvrťročia "q" alebo rokov "y". ?Pokiaľ sa jedná o posun v rade mesiacov alebo štvrťročia, kedy v premennej nie je súčasne uvedený rok, mPOHODA určí podľa výsledného mesiaca, resp. štvrťroku aj výsledný rok. Následne pomocou znamienok "+" alebo "-" určíte, či budete dni, mesiace, štvrťroky alebo roky sčítavať alebo odpočítavať. Premennú pritom môžete nakombinovať aj zo všetkých týchto údajov – v takom prípade oddeľujte jednotlivé hodnoty v zápise čiarkou a nikde neuvádzajte medzery.
{d+5,m-1} = k údaju vystavenia faktúry mPOHODA pričíta 5 dní a odpočíta 1 mesiac, takže výsledná hodnota pre faktúru vystavenú 5. 1. 2021 bude 10. 12. 2020
b) konkrétny deň, mesiac či štvrťrok
Potrebujete na generovaných faktúrach uvádzať vždy konkrétny deň, mesiac alebo štvrťrok? V takom prípade stačí do vzorca zapísať danú číslicu pred požadovaný zástupný znak "d", "m" či "q".
{15d} = 15. deň v mesiaci
{31d} = posledný deň v mesiaci ?Premenná {31d} sa automaticky nahradí vo výslednom texte posledným dňom, ktorý pripadá na daný mesiac. Napríklad v januári to bude 31. deň, vo februári 28. deň, resp. 29. deň.
{2m} = február
{15d,m-1} = 15. deň mesiaca predchádzajúceho mesiacu fakturácie
Nastavením formátu nakoniec ovplyvníte to, ako bude výsledný dátum, resp. časové obdobie na vygenerovanej faktúre vyzerať. Zapracovať sem môžete aj váš ľubovoľný text. Výsledný časový údaj môže mať podobu celého údaju alebo napríklad iba mesiaca a roku. ?V poli Dátum zd. plnenia sa nastavený formát ignoruje. Vzorec premennej uvádzajte do zložených zátvoriek { }, požadovaný formát potom do úvodzoviek. Pokiaľ chcete uviesť celý dátum vo svojej najbežnejšej podobe, tj. {"{d}. {m}. {yyyy}"}, potom formát nastavovať nemusíte.
V druhom diele nášho článku o premenných v šablónach faktúr sa pozrieme na niektoré konkrétne príklady využitia premenných v praxi.