Technické odporúčania pri prevádzke ekonomického a informačného systému POHODA
Pre správne fungovanie ekonomického a informačného systému POHODA je potrebné venovať dostatočnú pozornosť celému hardvéru a softvéru, na ktorom je program prevádzkovaný. Tým, že sa neustále POHODA vyvíja a aktualizuje, je potrebné, aby sa aj ostatné súčasti operačných systémov a hardvéru neustále aktualizovali. Je to neustály proces, ktorý Vám zabezpečí dlhú a bezproblémovú prevádzku, ktorá bude mať pozitívny dopad aj na Vaše podnikanie. V prípade, že si netrúfate starať sa o celý systém vo vlastnej réžii, je dobré zveriť správu Vášho systému kvalifikovaným odborníkom, korí Vám zabezpečia profesionálnu starostlivosť o Váš hardvér a softvér.
Správa operačných systémov
Správa hardvéru
Údržba a zálohovanie údajov POHODY
Ostatné
Čo robiť, keď si neviem rady
Správa operačných systémov
Ekonomický a informačný systém POHODA je možné prevádzkovať výlučne na operačných systémoch firmy Microsoft. Na iných operačných systémoch (napr. Linux, OS X...) nie je možné priamo inštalovať a prevádzkovať systém POHODA. Je potrebné na týchto operačných systémoch si zabezpečiť tzv. virtuálne prostredie pre Windows.
Odporúčania:
- Pravidelné aktualizovanie všetkých súčastí operačných systémov (Windows Update).
- Pravidelná údržba súčastí Windowsu (čistenie diskov, defragmentácia diskov).
- Kontrola zaplnenia jednotlivých diskov, hlavne pri dennom zálohovaní POHODY.
- Kontrola logov v denníku udalostí Windowsu (Event Viewer).
- Kontrola a udržiavanie antivírusových systémov.
hore
Správa hardvéru
V prípade každého hardvéru nasadeného v prevádzke po rokoch dochádza k opotrebeniu, a tým k zvýšenej chybovosti, ktorá sa nedá nahradiť správne fungujúcim softvérom. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť hlavne pamäťovým médiám (disky, sieťové disky...), na ktorých sa nachádzajú informácie (databázy údajov, dokumenty...).
Odporúčania:
- Pravidelná kontrola hardvérových častí systému (servery, pracovné stanice, sieť, ostatné prvky).
- Správne dimenzovanie hardvéru z hľadiska zaťaženia operačnými systémami a ostatnými programami. Záťaž môže narastať s narastaním počtu údajov v systéme POHODA. Systémové požiadavky pre POHODU nájdete www.stormware.sk/systemove-pozadavky.
- Vybavenie hlavného počítača (resp. servera) správne dimenzovaným záložným zdrojom (UPS).
hore
Údržba a zálohovanie údajov POHODY
Pre každú firmu sú najvzácnejšou časťou POHODY samotné údaje, ktorých strata alebo poškodenie môže ohroziť fungovanie firmy. Najúčinnejším spôsobom, ako ochrániť svoje dáta pred poškodením alebo stratou, je pravidelné zálohovanie údajov POHODY a archivovanie týchto záloh aj mimo samotného hlavného počítača (prenesenie záloh na iný počítač, disk, USB kľúč...). Interval zálohovania a prenášania záloh na iné miesta je dobré voliť na základe intenzity práce v POHODE. Ak vytvoríte väčšie množstvo záznamov alebo vykonáte viacero úprav v POHODE, je dobré vykonať zálohu účtovnej jednotky.
Pre správny chod programu POHODA odporúčame taktiež mať aktuálnu verziu programu.
Odporúčania:
- Pravidelné zálohovanie údajov POHODY.
- Pravidelné prenášanie záloh na iné miesta.
- Pravidelné vykonávanie údržby databázy. V prípade radu POHODY SQL a POHODY E1 odporúčame vykonávanie údržby na dennej báze.
- Kontrola správnosti zálohovania a údržby databázy v prípade použitia automatických úloh (Batch.log).
- Zálohovanie ostatných údajov pohody (dokumenty, obrázky, užívateľské tlačové zostavy).
hore
Ostatné
Pomalá práca vo verzii POHODA MDB
V prípade radu POHODY MDB a väčšieho počtu záznamov v jednotlivých agendách účtovnej jednotky môže dochádzať k spomaleniu bežnej práce s programom. V takomto prípade je potrebné vykonať údržbu databázy a preveriť rýchlosť siete (optimálna rýchlosť je 1Gb/s). Ak ani po týchto krokoch nedochádza k zlepšeniu a samotná databáza je väčšia ako 80MB, tak daná technológia dosiahla svoje maximum a odporúčame prejsť na verziu rady POHODY SQL.
Používanie POHODY na viacerých miestach naraz cez internet
Častokrát užívatelia POHODY potrebujú pracovať v programe online aj z iného miesta ako z lokálnej siete firmy (teda cez internet). V tomto prípade je potrebné využiť službu Windowsu RDP (Remote Desktop Protocol) nazývanú aj vzdialené alebo terminálové pripojenie. Daná služba Windowsu prenáša cez internet iba obraz programu POHODA spustenom na serveri čo je rýchle a bezpečné oproti posielaniu samotných údajov cez internet. Prevádzka POHODY cez internet bez využitia terminálových služieb je nemožná. Nastavenie týchto služieb vykonáva správca Vášho počítačového systému.
Zložité technické riešenia prevádzky POHODY
Ak zvažujete prevádzku na špecifických hardvérových zariadeniach (napr. Dotykové obrazovky, All-In-One počítače, tablety, špecifické mobilné zariadenia...), odporúčame Vám konzultovať dané nasadenie s našou technickou podporou.
Riešenia tretích strán
Firmy mávajú často nasadené špecifické riešenia od iných dodávateľov napojené na ekonomický a informačný systém POHODA (napr. Internetové obchody, rôzne hardvérové periférie a iné). Za funkčnosť daného riešenia zodpovedá priamo dodávateľ daného individuálneho riešenia. V prípade problémov je potrebné kontaktovať dodávateľa prípadne výrobcu daného riešenia, ktorí najlepšie poznajú svoj produkt, a tým pádom Vám vedia zabezpečiť adekvátnu podporu svojho produktu.
hore
Čo robiť, keď si neviem rady
Ak si nebudete vedieť s niečím poradiť, využite kláves F1, ktorý Vám poskytne pomocníka k práve otvorenej agende. Odpoveď na svoju otázku môžete tiež nájsť na našej internetovej stránke www.stormware.sk v ponuke Podpora/FAQ.
Ako ďalšiu možnosť pomocníka môžete využiť pripravené videonávody, ktoré sa vždy zameriavajú na riešenie konkrétnej témy. Jednotlivé videonávody nájdete na internetovej stránke www.stormware.sk/videonavody.
Ďalšou možnosťou je využiť sekciu Zákaznícke centrum na našich internetových stránkach www.stormware.sk, kde nájdete v diskusii celý rad užitočných rád a tipov.
Ak sa Vám ani jedným z vyššie popísaných spôsobov nepodarí dostať sa k uspokojivej odpovedi, môžete zaslať e-mail na našu technickú podporu na adresu servis@stormware.sk.
hore